Na Bledu bo 2. in 3. septembra potekala 19. mednarodna konferenca Blejski strateški forum. Letošnji dogodek nosi naslov »Svet vzporednih resničnosti« (ang. A World of Parallel Realities).

Vsebinski fokus Blejskega strateškega foruma 2024 bo poziv k sodelovanju v skupno dobro: s poslušanjem in slišanjem ter preseganjem lastnih stališč. Letos se je več kot polovica svetovnega prebivalstva odpravila na volitve. Novembra nas pričakujejo volitve v ZDA, junija smo bili priča volitvam v EU, pred tem v Indiji in ostalih državah, ki pomembno vplivajo na geopolitično in geostrateško realnost ter prihodnost.

Dejstvo je, da smo priča precej hitremu in na trenutke brutalnemu razpadu svetovnega multilateralnega sistema, ruska agresija na Ukrajino in bližnjevzhodni konflikt, ki je prerasel v humanitarno katastrofo, kažeta vso nemoč mednarodne skupnosti, da pride do ustreznih premikov proti zagotavljanju globalne varnosti in stabilnosti. Multilateralno dogovarjanje je zamenjala multipluralnost oziroma regionalno in interesno povezovanje različnih držav, ki med seboj tekmujejo in vse manj sodelujejo.

V času, ko se mednarodna družba sooča s ciklom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizmom, ki se izražajo v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajnostne rešitve. Zavedanje, da živimo v svetu vzporednih resničnosti, nas spodbuja k združevanju teh resničnosti v korist skupnega dobra.

Živimo v času velike globalne transformacije, ki ima potencial, da usodno zaznamuje našo skupno prihodnost. V takšnem času je sposobnost slišati in poslušati v mednarodni skupnosti ključnega pomena, če želimo najti učinkovite in trajnostne rešitve. To ponuja letošnji Blejski strateški forum – inkluzivno platformo, kjer so različni glasovi, pogledi in razmišljanja ključnih igralcev v globalnem multilateralnem okolju slišani in upoštevani. Verjamemo, da je konstanten in konstruktiven dialog edina pot k izgradnji multilateralnega sistema, ki deluje na univerzalno sprejetih normah.

Tudi letos bo BSF gostil ogromno zanimivih gostov iz sveta politike, gospodarstva in civilne družbe.  Vsebinsko se bo dotaknil vseh najbolj ključnih izzivov globalne družbe, obenem pa odprl tudi teme, ki znajo usodno zaznamovati našo skupno prihodnost. Tozadevno bodo med najbolj zanimivimi paneli vsekakor panel o (ne)delovanju globalnega multilateralnega okvirja (tudi s slovenskimi izkušnjami pri dosedanjem delu VS ZN), pa panel o Bližnjem vhodu, pripravah na Vrh o prihodnosti, Indo-pacifiku, Indiji, dezinformacijah, prehranski varnosti, energetiki in še o marsičem.

Kot ena od novosti v programu Blejskega strateškega foruma 2024 bo vpeljan inovativen koncept »Living library«. Gre za interaktivni dogodek, kjer kot »knjige« nastopajo ljudje z različnimi izkušnjami in ozadjem glede izbrane tematike. Udeleženci konference (»bralci«) se z njimi pogovarjajo ter spoznavajo njihove zgodbe in poglede na to tematiko.

Blejski strateški forum še naprej krepi partnerstva in letos sodeluje pri oblikovanju programa z več kot desetimi ključnimi globalnimi mislišči z različnih celin. Nadaljuje dolgoletno sodelovanje z vodilnimi organizacijami, kot so Atlantic Council, Nelson Mandela Center in BMW Foundation. Letos prvič sodeluje s skupinama Jeju Forum for Peace and Prosperity in Oxford Process on International Law Protections in Cyberspace. Sodelovanje z globalnimi partnerji omogoča širše razumevanje globalnih problematik, pestrejši nabor govorcev in vsebin ter vključevanje novih perspektiv.

Ob robu Blejskega strateškega foruma bo tudi letos, že 13. leto, potekal Blejski strateški forum za mlade. Letošnjega se bo med 30. avgustom in 1. septembrom na Pokljuki udeležilo okoli 42 izbranih mladih iz vsega sveta. Ti se bodo v okviru programa pod naslovom »Restoring Common Ground« osredotočili na vzroke za obstoj različnih resničnosti in na načine, kako te resničnosti ponovno združiti. Udeleženci Blejskega strateškega foruma za mlade bodo letos aktivno vključeni tudi v mednarodno konferenco Blejski strateški forum. Imeli bodo možnost sodelovanja v razpravah kot govorci, prednost pri zastavljanju vprašanj v okviru razprave (t. i. možnost prvega vprašanja) in možnost organizacije lastnih razprav v okviru foruma.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]