Razvijanje mirovnih operacij: Zaključek uvodnega usposabljanja Podnebne spremembe, mir in varnost

Prejšnji teden, od 24. do 26. aprila, smo na Gradu Jable gostili 33 udeležencev iz 25 držav na prvem usposabljanju na temo razvijajočega-se koncepta »podnebne varnosti«. Več kot 20 udeležencev je nekaj dni prej sodelovalo tudi na 12. mednarodni konferenci Dan Afrike v skupnem podvigu Ministrstva za zunanje in evropske zadeve ter POTC-ja/Centra za evropsko prihodnost.

Po definiciji Generalnega sekretariata Sveta Evropske unije se »podnebna varnost« nanaša na morebitne vplive podnebnih sprememb na mir in varnost po vsem svetu, zlasti za najrevnejše in najbolj ranljive populacije. Koncept zajema različne strategije obvladovanja tveganja, kot so blažitev, prilagajanje, krepitev odpornosti, prehranska varnost, zmanjšanje tveganja za nastanek nesreč, preprečevanje konfliktov in trajnostni razvoj. Vključuje tudi integracijo varnostnega vidika v omenjene procese in vključujočo udeležbo pritičnih deležnikov, zato da bi ublažili destabilizirajoče vplive podnebnih sprememb na doseganje ciljev trajnostnega razvoja (SDGs).

S tem v mislih in znanimi prihodnjimi vplivi podnebnih sprememb na same mirovne operacije se je POTC odločil razviti eno prvih tovrstnih usposabljanj v Evropi, z namenom da se bolje pripravi odločevalce, strokovnjake in vse druge, ki se ukvarjajo z mirovnimi operacijami za upravljanje z bližajočimi-se težavami, s katerimi se bodo morale soočiti mirovne operacije, vlade in mednarodne organizacije v prihodnjih desetletjih.

Usposabljanje je bilo uvodno in je pokrilo vse osnove, povezane s podnebnimi spremembami in mirovnimi operacijami, s temami, ki segajo od 9 planetarnih meja, povezavami med podnebnimi spremembami, okoljem in varnosti, mednarodnega pravnega okvira v zvezi s podnebnimi spremembami, vodne varnosti kot sestavnega dela podnebne varnosti, »climate mainstreaming« v kontekstu SVOP EU, energetska varnost, podnebne spremembe in človekove pravice, podnebna pravičnost in kolektivni/individualni ukrepi glede podnebnih sprememb. Izpeljavo tega je omogočilo 9 slovenskih in tujih strokovnih sodelavcev, ki so poskrbeli, da so udeleženci prejeli vsa relevantna znanja, ki jim bodo pomagala pri sklepanju odločitvev, ko se gre za podnebno varnost. Usposabljanje nameravamo dodatno razvijati in ga organizirati tudi v naslednjih letih.

Ekipa POTC se zahvaljuje vsem, ki so se udeležili usposabljanja, strokovnjakom, ki so delili svoje znanje in Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, s posebno zahvalo državnemu sekretarju Samuelu Žbogarju za podelitev certifikatov ob koncu usposabljanja.

Spodaj si lahko ogledate nekaj utrinkov iz usposabljanja:

Flickr Album (Fotograf: Marko Arandjelović)

         

Oglejte si našo novo LinkedIn stran >>

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]