CEP je danes v sodelovanju s Centrom za mednarodno sodelovanje in razvoj – CMSR organiziral panel Vloga Slovenije v globalnem razvoju: Ali vemo, kaj za Slovenijo pomeni mednarodna razvojna pomoč?, ki je potekal v sklopu 12. Slovenskih razvojnih dnevov.

Panel, na katerem so govorili g. Jernej Salecl, generalni direktor Direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, g. Edvin Skrt, generalni direktor Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, ga. Jelka Klemenc, vodja sektorja za mednarodno razvojno sodelovanje, CEP, g. Dejan Prešiček, direktor CMSR, je moderirala zasl. prof. dr. Maja Bučar.

G. Edvin Skrt, MZEZ je poudaril, da je za mednarodno razvojno sodelovanje (MRS) ključna predvidljivost financiranja, saj brez jasnega finančnega načrta ni mogoče uspešno izvajati projektov. Prav tako je izpostavil potrebo po boljši medresorski koordinaciji, saj trenutna situacija povzroča zamude in neučinkovitost.

G. Jernej Salecl, MGŠT je MRS označil kot odlično priložnost za slovenska podjetja, ki želijo prodreti na mednarodne trge.

G. Dejan Prešiček je izpostavil pomen slovenskega znanja in izkušenj v MRS, vendar opozoril na težave pri časovnici financiranja, kar ovira hitre odzive ustanov.

Ga. Jelka Klemenc, CEP, je predstavila izkušnje dela v tujih razvojnih agencijah in drugih akterjih ter primere z Zahodnega Balkana, ki orišejo tematsko prednost slovenskega znanja; tudi majhnost slovenskih projektov vidi kot prednost, saj omogočajo večjo fleksibilnost na terenu, ter opozarja na priložnosti, ki bi jih lahko imeli s programskim pristopom, ki nudi orodja za koordinacijo. Hkrati je izpostavila pomen udejstvovanja v MRS in razvojne pomoči za človekovo varnost, kjer v Sloveniji manjka akterjev, ki bi o njenih razsežnostih ozaveščali; tudi zato se še vedno sprašujemo, čemu MRS. Potrebna je nujnost ozaveščanja tako strokovne javnosti kot tudi širše družbe o vseh koristih MRS za državo in njene državljane, za kar bi bila ključna uvrstitev te tematike v vzgojno-izobraževalni sistem.

Prof. dr. Bučar pa je poudarila, da je ključni izziv predvsem birokracija in slaba koordinacija, tako v Sloveniji kot v državah prejemnicah, poleg ozaveščanja.

Vsi panelisti so se strinjali, da je za uspeh MRS nujna boljša koordinacija med institucijami ter dolgoročna finančna stabilnost.

image00030