Severna Makedonija na poti v EU tudi v obdobju 2023-2024 s slovensko razvojno pomočjo

Krepitev zmogljivosti makedonskih organov preiskovanja in pregona na področju finančnih preiskav se bo na pobudo Severne Makedonije nadaljevala tudi v 2023-2024.

Severna Makedonija se je v želji po napredovanju na poti v EU in doseganju evropskih standardov na področju finančnih preiskav ter postopkov za odvzem premoženja nezakonitega izvora in premoženja, pridobljenega s kriminalom, naslonila na znanje in izkušnje Republike Slovenije. Slovenija ji preko programov mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči na tem področju pomaga že od leta 2019. Takrat so institucije, ki so v Severni Makedoniji pristojne za finančne preiskave, na podlagi slovenskih izkušenj sprejele Skupne smernice za finančne preiskave. V nadaljevanju so ocenile, da smernice ponujajo dobro izhodišče za učinkovit in uspešen pristop k strateškemu in operativnemu načrtovanju finančnih preiskav. V obdobju 2021-2022 so tako v okviru projekta »Pomoč pri poglavju 24 – finančne preiskave« s podporo in sodelovanjem slovenskih strokovnjakov krepile svoje zmogljivosti za udejanjanje Skupnih smernic v praksi. Makedonski organi preiskovanja in pregona, ki se ukvarjajo s finančnimi preiskavami, so ob koncu 2022 podali pobudo za nadaljevanje krepitve zmogljivosti področja finančnih preiskav tudi v obdobju 2023-2024. Z dosedanjo razvojno pomočjo Republike Slovenije so dosegli precejšen miselni preboj in določen napredek v približevanju evropskim standardom na področju finančnih preiskav, vendar se zavedajo, da je potrebno z aktivnostmi ne le nadaljevati ampak tudi pospešiti njihovo dinamiko. Slovenija jim bo z razvojno pomočjo pri tem pomagala tudi v prihodnjih dveh letih.

Med 8. in 10. majem 2023 bodo v Severni Makedoniji potekali zagonski sestanek in prve konzultacije s predstavniki Državnega tožilstva, Finančne policije, Carinske uprave in Ministrstva za notranje zadeve. Konzultacij se bodo udeležili tudi predstavniki, ki so sodelovali v usposabljanjih v preteklem obdobju. Ponovno srečanje makedonskih preiskovalcev s slovenskimi strokovnjaki bo priložnost za diskusijo o tem, kako ustrezno uporabiti teoretično in učilniško znanje v realnih okoliščinah in stvarnih primerih, upoštevaje kriterije, ki veljajo v EU.

 

Projekt je del programskih aktivnosti, ki ga financira Republika Slovenija skozi svoj Program mednarodnega razvojnega sodelovanja in ga izvajamo  v sodelovanju z Državnim tožilstvom, Ministrstvom za notranje zadeve, Policijo Republike Slovenije in Finančno Upravo Republike Slovenije.

 

Več informacij:

Andreja Dolničar Jeraj

Programska direktorica

Center za evropsko prihodnost

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]