V četrtek, 4. aprila 2024 se je v občini Idrija zgodil zaključni dogodek mentorskega obiska pod okriljem projekta “Pomoč pri obnovi Ukrajine”.

Mentorski obisk med Idrijo in Pereschepinsko je bil osredotočen na krepitev zmogljivosti Pereschepinske hromade na področju vzpostavitve sistema ravnanja z odpadki v Pereschepinski občini in regiji ter varovanju dediščine. Mentorski obisk je potekal od 20. marca do 4. aprila 2024 in označuje konec četrtega mentorskega obiska med slovenskimi in ukrajinskimi občinami. Mentorskega obiska v Idriji sta se udeležila g. Iaroslav Tsvirkun, župan Pereschepinske hromade, in ga. Svitlana Bulava, vodja sektorja za investicije Pereschepinske hromade. Mentorirala sta ju mentorica s strani občine Idrija, ga. Lenka Grošelj, in direktor Inštituta ID20, g. Matevž Straus.

Dogodek, ki je potekal na gradu Gewerkenegg v Idriji, je odprla ga. Jelka Klemenc, vodja sektorja razvojnih projektov na CEP, ki je predstavila projekt slovenske razvojne pomoči ter se zahvalila obema občinama za odlično delo v treh tednih. Nadaljeval je župan Idrije, g. Tomaž Vencelj, ki je izrazil podporo projektu in se zahvalil partnerjem in strokovnjakom, ki so prispevali k uspešni izvedbi mentorstva. Župan Vencelj je izrazil pripravljenost na sodelovanje med Idrijo in Pereschepinsko, s predlogom o podpisu memoranduma o sodelovanju med Idrijo in Pereschepinsko, kjer bi lahko izrazili dodatna možna področja sodelovanja.

V imenu mentorirancev iz Pereschepinske je spregovoril župan, g. Iaroslav Tsvirkun, ki se je zahvalil občini Idrija in njenim mentorjem za odlično podporo in topel sprejem ter dodal, da sta bila njuno znanje in pripravljenost za pomoč ključna za pripravo osnutkoteh osnutkov projektov. Zahvalil se je tudi vsem vključenim organizacijam, organizacijski ekipi CEP in Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije za podporo. Nadalje je predstavil potek mentorskega obiska in dva osnutka projekta, ki sta bila pripravljena med obiskom. Predstavljeni osnutki so odlična podlaga za prihodnje sodelovanje med Idrijo in Pereschepinsko, še posebej na področju varovanja naravne in kulturne dediščine.

Prvi teden sta se mentoriranca iz Pereschepinske osredotočili na nadgradnjo znanja upravljanja projektov, pisanja projektov in financiranja projektov s pomočjo strokovnjaka CEP, g. Klemna Srne.

Drugi teden je bil osredotočen na varstvo dediščine in ravnanje z odpadki. Idrija, znana po odličnih projektih varovanja in ohranjanja dediščine, je pripravila bogat program za udeležence. Vključeval je ogled krajev in predstavitev dela Zavoda ID20, Zavoda Dobra pot, Mladinskega centra Idrija, kmetije Šturmajce, Geoparka Idrija in Centra za upravljanje z dediščino živega srebra. Udeležencem je bilo predstavljeno več o projektih varovanja dediščine, možnostih financiranja, sodelovanju med občino in nevladnimi organizacijami v regiji in več. Razprava z občino in Idrijsko-Cerkljansko razvojno agencijo je predstavila projekte učinkovitosti energije, povezane z ravnanjem z odpadki in varstvom dediščine. V torek in sredo so se pogovori obrnili na ravnanje z odpadki in varstvo okolja, s predstavitvami slovenskega sistema ravnanja z odpadki s strani CEP. Sledil je obisk komunalnega podjetja Idrija, kjer je bil predstavljen idrijski sistem ravnanja z odpadki v praksi. V sredo so mentorji in mentoriranci obiskali Center za ravnanje z odpadki RCERO Ljubljana, največji kohezijski projekt v Sloveniji in najmodernejši objekt za obdelavo odpadkov v Evropi, ki predeluje odpadke iz več kot tretjine Slovenije.

Tretji teden je bil osredotočen na pripravo koncepta projektov za varovanje dediščine in sistema ravnanja z odpadki v občini Pereschepinska. Udeležence so podpirali strokovnjakinja CEP, ga. Slavka Zupan, in g. Matevž Straus, ter pripravili dobro izdelan koncept.

Mentorstvo se je danes zaključilo z razpravo med CEP, mentorji iz Idrije in udeleženci iz Pereschepinske, sledila je javna predstavitev mentorskega obiska in projektov, ki so bili pripravljeni v sklopu mentorskega obiska. Projekti bodo razdelani in dokončani med potekom projekta do konca leta 2024, medtem ko so se primarne aktivnosti pričele že med mentorskim obiskom v Idriji.

Zaključnega dogodka so se udeležili predstavnica Ministrstva za zunanje zadeve in evropske zadeve Republike Slovenije, ga. Mateja Urbanija, ga. Natalia Markevych-Pritsa iz Veleposlaništva Ukrajine v Sloveniji, g. Lovro Klinar iz Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, predstavniki medijev in predstavniki organizacij v Idriji, ki so sodelovali pri dejavnostih.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]