Nova strateška usmeritev Slovenije na področju mednarodnega razvojnega sodelovanja

Državni zbor je ta teden sprejel Resolucijo o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči Republike Slovenije, ki predstavlja glavni strateški dokument za delovanje države na tem področju. Dokument definira cilje in načela slovenskega razvojnega sodelovanja, opredeljuje prednostna geografska in vsebinska področja, posebno mesto pa namenja tudi mednarodni humanitarni pomoči.

Pod vodilom “Skupaj za blaginjo in trajnostno prihodnost” so med ključnimi deležniki na nacionalni, regionalni in globalni ravni izpostavljene tudi ustanove kot posebna skupina izvajalcev, ki jih je Vlada Republike Slovenije ustanovila oziroma soustanovila za mednarodno razvojno sodelovanje na posameznem vsebinskem področju.

Center za evropsko prihodnost že več kot deset let izvaja razvojne projekte in aktivnosti v državah Zahodnega Balkana, pri čemer se osredotoča na izgradnjo njihovih kapacitet za integracijo in vstop v Evropsko unijo, hkrati pa preko aktivnosti, ki so posebej prilagojene potrebam posamezne države prejemnice, stremi k trajnostnemu, pravičnemu, vključujočemu in varnemu razvoju.

CEP je na Zahodnem Balkanu izvedel preko 100 projektov, v obdobju 2017/2018 pa izvaja:

  • Spodbujanje podjetništva med mladimi v BiH in na Kosovu
  • Pomoč Črni gori pri pogajanjih o pristopu k EU
  • Pomoč albanskim občinam na področju priprave EU in drugih mednarodnih projektov
  • Pomoč Makedoniji pri približevanju EU v poglavju 24 – finančne preiskave
  • Krepitev zmogljivosti izmenjave informacij na področju nezakonitih migracij (Srbija)
  • Podpora razvoju politik za učinkovito rabo virov (Črna gora)
  • Spodbujanje aktivnosti digitalne diplomacije v državah Zahodnega Balkana in Vzhodne Evrope

Več o razvojnih projektih.

Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Slovenije povzema dosedanje delovanje Slovenije na tem področju ter ključne usmeritve sprejetega dokumenta. Potem ko je Slovenija leta 2004 postala članica Evropske unije in je v Svetovni banki napredovala v skupino razvitih držav, je Državni zbor leta 2008 sprejel prvo Resolucijo o mednarodnem razvojnem sodelovanju Republike Slovenije za obdobje do leta 2015. Zaradi poteka veljavnosti prejšnje resolucije, sprememb v mednarodni skupnosti in predvsem sprejetja nove globalne razvojne paradigme, Agende za trajnostni razvoj do leta 2030, je bil potreben sprejem nove resolucije, ki nadomešča dosedanjo.

 

Novi strateški dokument slovensko razvojno sodelovanje usmerja v regije Zahodnega Balkana, evropskega sosedstva in najmanj razvitih držav podsaharske Afrike ter na področji spodbujanja miroljubnih in vključujočih družb, s poudarkom na dobrem upravljanju, enakih možnostih in kakovostnem izobraževanju, ter na boj proti podnebnim spremembam, s poudarkom na trajnostnem gospodarjenju z naravnimi in energetskimi viri. Izpostavljena je vloga partnerstev ter pomen globalnega učenja in ozaveščanja javnosti.

 

Resolucija predvideva, da bo Vlada v roku enega leta sprejela Strategijo o mednarodnem razvojnem sodelovanju in humanitarni pomoči, ki bo namenjena podrobnejši opredelitvi vsebinskih področij resolucije in operacionalizaciji nadaljnjega delovanja na tem področju. Prav tako je predvideno sprejetje akcijskega načrta o postopnem povečevanju deleža bruto nacionalnega dohodka za uradno razvojno pomoč. V okviru slednjega si bo Slovenija prizadevala uresničiti mednarodno zavezo, da do leta 2030 za uradno razvojno pomoč letno nameni 0,33 odstotka bruto nacionalnega dohodka.